Sıkça Sorulan Sorular

Markaya nasıl karar vereceksiniz?

Koklear implantla ilgili deneyimler kişiye/aileye özgüdür.

Kulaktan dolma bilgilerle karar vermek yerine, koklear implant adayı/adayının yakını olarak aşağıdaki noktalara göz atmanız daha doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir.

İç parça ve elektrotlar

Elektrot, implantın kokleayı saran parçasıdır ve elektriksel olarak işitme sinirini uyarır. Yerleştirildiği koklea, herkeste farklı uzunlukta, normal ya da anormal yapıda olabilir. Bu nedenle önemli olan sizin kokleanıza uygun bir elektrot kullanılmasıdır. Elektrotun yumuşak ve esnek yapıda olması da, yerleştirilirken kokleanın yapısının korunmasını sağlar. Gelecekte kulağınızda yeni bir cihazın ya da yeni müdahelelerin başarılı olma olasılığı, yapısı korunan bir kokleada daha yüksektir. Eğer kulağınızda bir miktar işitme kalıntısı (alçak frekanstaki sesleri duyabilme becerisi) varsa, bu tür özel elektrotlarla bu kalıntının korunması sağlanarak kendi doğal işitmenizden de faydalanma imkanınız olur. Kokleanızın mümkün olduğunca sağlam kalması, gelecekteki işitmeniz için de akıllıca bir yatırımdır.


Firmanın ilgisi ve hizmet ağı

Koklear implant işitmeye açılan bir kapıdır. Bu kapıdan içeri adım attıktan sonra eğitimciler ve uzmanlar kadar firma da size en yoğun destek verecek taraflardan biri olacaktır. Farklı markalarla birebir görüşüp hizmet ağları, cihazları, çanta içerikleriyle ilgili bilgi alın. Onlara bir sorun oluştuğunda nasıl ulaşacağınızı ve aklınıza takılan diğer soruları yöneltin.

İç parçanın gelecekteki dış parçalarla uyumlu olması

Dış parça teknolojisi hızla ilerlediği için, yola ilk çıktığınızda kullandığınız dış parçayı (işlemci) bir noktada daha yeni bir modelle yenileme olanağına sahip olacaksınız. Yeni teknolojili işlemcinin, iç parçanıza uygun olması ve iç parçayı yenilemeye gerek kalmadan kullanabilmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Dış parçaların iç parçalarla hep uyumlu üretildiği markalar ilerideki teknolojilerden kolaylıkla faydalanmanıza olanak tanır.

MR’a girebilme

Piyasadaki implantların çoğu, sadece 1.5 Tesla’ya kadar MR’a girebilmektedir. Ancak doktor daha net görüntü istediğinde 3.0 Tesla MR da gerekebilir. Daha yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan 3.0 Tesla MR’a girerken, bazı implantlarda mıknatısın ameliyatla çıkarılması ve MR çekildikten sonra yine ameliyatla takılması gerekir. Kullanıcı ekstra ameliyat ve anestezi gerektiren bir süreçten geçmek zorunda kalır. İç parça çıkarıldığı için de bu esnada duyamaz. Bu nedenle 3.0 Tesla MR’a mıknatısı çıkarılmadan da girebilen bir implant tercih etmek kullanıcının yararınadır.