Koklear İmplant Ne Zaman Uygun Olmayabilir?

Koklear İmplant sistemleri dünyanın her yerinde binlerce insan tarafından başarıyla kullanılmasına rağmen bazı özel durumlar koklear implantı bir kişi için uygun kılmayabilir. Bu özel durumların bazıları şunlardır:

Başka seçenek mevcutsa

İşitme cihazı kişiye yeterli konuşma ve anlama kapasitesi sağlıyorsa, koklear implant sisteminden daha iyi bir çözüm olması muhtemeldir.

Uzun süre çok ileri derecede işitme kaybı

İşitme siniri uzun süredir veya hiç uyarılmadıysa, ses bilgilerinin beyine yeterli biçimde iletilmesi mümkün olmayabilir.

İşitme kaybının ana nedeni koklea değilse

İşitme kaybının nedeni iç kulak ile değil de, örneğin işitme siniriyle ilgiliyse, koklear implant yarar sağlayamaz.

Ameliyatın başarısız olma olasılığı

Koklea, elektrodu alamayacak kadar kötü durumda veya işitme siniri hasarlı veya mevcut değilse koklear implantın yarar sağlaması olanaksızdır.

Tıbbi sorunlar

Kullanıcı anestezi alabilecek ve ameliyata dayanabilecek kadar sağlıklı olmalıdır. Ayrıca, ameliyat sonrasında gerekli (re)habilitasyon programlarına uyacak ve cihazın dış parçalarını takabilecek durumda olmalıdır.

Gerçekçi olmayan beklentiler

Kullanıcının veya ailesinin koklear implant sisteminin sağlayacağı yararlar konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmaları çok önemlidir.

Aile veya bakıcıdan yetersiz destek

Koklear implant sisteminin başarılı olması için ailenin veya bakıcıların desteği, özellikle de çocuklarda çok önemli bir faktördür.