Odyogram

Odyogram, kişinin mevcut işitme yetisini gösteren bir grafiktir. Her bir kulaktaki işitme kaybını ölçerek ortaya koymaya yarar. Grafiğin üst kısmındaki sayılar; 125 – 8000 Hz arasındaki frekanslara aittir.

Frekans; ses dalgasının bir saniyelik zaman içinde tekrarlama hızıdır. Birimi Hertz (Hz)’dir. Frekans ne kadar yüksekse, sesin perdesi de o kadar yüksek olur. Örneğin, bir musluğun damlaması 250 Hertz (Hz) olabilirken, telefonun yüksek perdede çalışı 8000 Hz civarındadır.

Sesin şiddeti ise desibel olarak ölçülür. 0 desibel (dB) “hiç ses yok” anlamına gelmez; ses sadece çok hafiftir. Normal konuşma sesi 55 dB civarındadır. 120 dB gibi aşırı yüksek bir ses ise, kalkmakta olan bir uçağın 25 metre uzağında durduğunuzda işitebileceğiniz bir sestir. Odyogramın yan kısmındaki sayılar ise, desibel olarak işitme düzeyini gösterir.

İşitme testi esnasında odyolog, her defasında bir frekansta ses verir. Kişinin her bir frekansta işittiği en küçük ses şiddeti odyogram üzerinde gösterilir. Bunlar kişinin “işitme eşikleri”dir.

Odyogram, işitmenizin bir “resmi” gibidir. Normalden ne kadar farklı işittiğinizi gösterir. Ayrıca işitme kaybınız varsa türünü ve sorunun nereden kaynaklanabileceğini de gösterir.